19.08.2025
K vidění v akci byly již nové boardy a plachty na sezónu 2013 a z výsledků je evidentní, že i příští rok budou Fanatic, Tabou i Gaastra opět patřit ke světové špičce. A o tom jak skvěle vypadají nové boardy Skate a Twister či freestyle plachty Pure se můžete přesvědčit i na přiložených fotografiích.
Bohužel se závody, stejně jako slalomové klání, na které freestyle závod navazoval, potýkaly s na tuto lokalitu naprosto neobvyklým nedostatkem větru. Slalomáři si s tím samozřejmě poradili poměrně snadno a vytáhli výtlačnější boardy a velké plachty. Ovšem triky s plachtami okolo 8 metrů samozřejmě nepřichází v úvahu a tak byli organizátoři nakonec rádi, že se podařilo dokončit alespoň jednu kompletní double eliminaci.
Ale po pořádku. Už od začátku úvodní single eliminace nenechával čtyřnásobný světový šampion a jeden z hlavních uchazečů o titul letošního krále triků, Chose "Gollito" Estredo (Fanatic) nikoho na pochybách, že se po roční pauze hodlá vrátit na trůn.
Výsledky, resp. hodnocení rozhodčích v loňské sezóně provázely určité pochybnosti o míře objektivity a i Gollito se v rozhovoru po sezóně vyjádřil, že se mu nezdálo vše úplně "košer". Nicméně se jako pravý mistr neutápěl v pocitech ukřivděnosti či frustrace a ještě zintenzivnil tréninkové úsilí. Po zkušenostech z loňské sezóny zaměřil trénink více i na triky ve slabším větru a nenechal se rozhodit ani nepříjmným zraněním ramene v přípravě. Oba letošní odjeté závody PWA Freestyle Tour ukázaly, že se tvrdá příprava vyplatila.
Single eliminace:
Gollito v celé single eliminaci nenašel přemožitele a vyřazením Lachauera, Mase a Saragozy postoupil do semifinále, kde jej čekal jeho dlouholetý kamarád a rival - Kiri Thode (Gaastra). Souboj obou přátel byl velmi vyrovnaný a dlouho se zdálo, že má navrch Kiri. O výsledkutak rozhodl až masivní závěr Gollitovy jízdy, doslova nabušený těmi nejobtížnějšími triky.
Ve finále pak na Gollita čekal Kiriho týmový kolega Tonky Frans (Tabou / Gaastra), jenž na cestě do něj vyřadil mimo jiné svého bratra Tatyho a v semifinále pak Belgičana Dietera Van der Eykena, který předtím překvapivě získal skalp loňského vítěze Světového poháru - Stevena Van Broeckhovena.
Gollito měl expolozivní start finálové rozjížďky když předvedl skopu v plné rychlosti a téměř ve vzduchu a následovala perfektní kombinace burner-funnel, čímž dostal svého soupeře pod tlak. Ale u toho nezůstalo a následovaly masivní kono a perfektní air funnel into funnel a to nejlepší na konec - úžasná air flaka-shaka, která nechala v úžasu zírat jak konkurenty a diváky na břehu, tak i rozhodčí. Tonky se sice snažil, předvedl kvalitní triky, ale v této rozjížďce neměl šanci.
"Jsem rád, že jsem vihrál single eliminaci, ale hlavně jsem šťastný, že se mi podařil můj nejdůležitější trik (obtížná kombinace air flaka-shaka). Zkouším to v každé rozjížďce, ale je to velmi obtížné ustát.": prohlásil spokojený Gollito v rozhovoru po konci úvodní eliminace.
Double eliminace:
Další dny se bohužel potýkaly s nedostatkem větru a tak se většina double eliminace odjela až v poslední den závodů. Zde se dařilo obhájci titulu, Stevenu Van Broeckhovenovi, který tak napravil zaváhání ze single eliminace. Postupně tak na jeho štítu zůstali Popretinsky, Taty Frans a Saragoza, vzápětí oplatil vyřazení Dieteru Van Eykenovi, pokořil Kiri Thodeho i Tonky Franse a finále tak mohlo vidět souboj dvou vítězů Světového poháru z posledních let.
Gollito otevřel finále doslova monstrózní shakou, Steven kontroval perfektním jednoručným burnerem a od té chvíle oba jezdci předváděli, proč jsou nejlepší na světě.
Van Broeckhoven předvedl některé úžasné triky jako například gravitaci popírající air shuvit spock, radikální pushloop téměř z hladké vody, ale na to, aby si v systému 2 eliminací vynutil rozhodující dodatkovou rozjížďku, to nestačilo. Gollito byl neporazitelný. Předvedl kromě jiného dokonalou kombinaci spock - culo super rychlou skopu, na kterou navázal opět brilantním provedením svého zbrusu nového triku - air flaka - shaka, trik, který podle svého kamaráda a mentora bojujícího s vážnou nemocí nazval ‘Pasko’.
Oba jezdci předváděli skvělé triky, ale vyhrát může jen jeden a Gollito znovu prokázal, že to s návratem na trůn freestylového krále myslí vážně.
Jose ‘Gollito’ Estredo pak své vítězství okomentoval:
“Cítím se neuvěřitelně šťastný, že se mi povedlo vyhrát i double eliminaci proti Stevenovi. Bylo to pro mě obtížné, protože začátkem týdne foukalo jen málo, ale dnes konečně vítr trochu zesílil. Jsem rád, že jsem vyhrál oba úvodní závody v letošním roce, ale ještě není hotovo, uvidíme co se stane v Německu...”
Závody znamenaly další vítězství pro Fanatic team, které bylo ještě znásobeno druhým místem Laure Treboux (Fanatic) a čtvrtým Yoli Freites De Brendt (Fanatic) v ženské kategorii. Tu naopak vyhrála Sarah-Quita Offringa ( Gaastra / Mystic) a zvýraznila tak skvělé výsledky Gaastra teamu, který v závodě mužů zaznamenal hned 3 pozice v první sedmičce.
Celkově tak výsledky potvrdily, že produkty předních windsurfingových značek - Fanatic, Tabou a Gaastra této disciplíně i nadále dominují. Výborný výsledek zaznamenala i Holanďanka Arrianne Aukes (Simmer), která ukazuje velký potenciál směrem do budoucna. Jsme rádi, že můžeme na českém trhu zastupovat to nejlepší co je v současné době na (nejen) ve freestyle kategorii k dispozici a gratulujeme oběma týmům ke skvělým výsledkům.
Celkové výsledky PWA Freestyle - Sotavento beach - Fuerteventura (muži):
1. Jose ‘Gollito’ Estredo (Fanatic)
2. Steven Van Broeckhoven
3. Tonky Frans (Tabou / Gaastra)
4. Kiri Thode (Gaastra)
5. Dieter Van Der Eyken
6. Bjorn Saragoza
7. Taty Frans (MauiSails)
7. Anthony Ruenes (Tabou / Gaastra)
Celkové výsledky PWA Freestyle - Sotavento beach - Fuerteventura (ženy):
1. Sarah-Quita Offringa (Gaastra / Mystic)
2. Laure Treboux (Fanatic)
3. Arrianne Aukes (Simmer)
4. Yoli Freites De Brendt (Fanatic)
Fotografie © John Carter - PWA